Plaukai auga ciklais, o sparčiausiai jie auga 15-35 metų amžiaus žmonėms. Kaip visas mūsų kūnas ir oda, galvos oda ir plaukai taip pat sensta. Pirmieji plaukų senėjimo procesai prasideda vos sulaukus trisdešimties. Su amžiumi plaukų augimas lėtėja, jų mažėja, plauko folikulas susitraukia, plaukai auga silpnesni nei anksčiau. Plaukų augimo fazė trumpėja, o poilsio fazė ilgėja, dėl to plaukai nebeauga tokie ilgi. Taip pat plaukai praranda pigmentą, jų originali spalva pasikeičia, plaukai tampa pilki ar visai balti – pražyla. Gydytoja dermatovenerologė, trichologė Renata Kliunkienė plačiau dalinasi apie plaukų senėjimą ir ar galima pristabdyti šį procesą.
Dėl ko sensta plaukai?
Tai, kaip sensta jūsų plaukai, pirmiausia nulemia genetika. „Jei jūsų mama ir močiutė anksti pražilo, tikėtina, kad ir jūsų plaukai ims senti anksčiau. Hormonai taip pat vaidina lemiamą vaidmenį – hormonų pokyčiai nulemia plaukų augimo ciklus, o menopauzės metu pakilęs estrogeno lygis gali sukelti plaukų išretėjimą, silpnėjimą.“ – paaiškina gydytoja. Nemažai įtakos turi ir išorės poveikis: intensyvi saulė, oro užterštumas. Gydytoja pabrėžia ir tai, kad vienas iš svarbiausių veiksnių yra jūsų mityba ir gyvenimo būdo pasirinkimai. Jei laikotės griežtų dietų, su maistu negaunate reikalingų vitaminų ir mineralų, rūkote – ir odoje, ir plaukuose senėjimo požymiai ims matytis anksčiau.
Kokie tie plaukų senėjimo požymiai?
Gydytoja Renata Kliunkienė teigia, kad vienas iš labiausiai pastebimų požymių yra plaukų žilimas. Sumažėjus pigmento melanino gamybai, plaukai praranda savo spalvą, tampa šviesiai pilki ar visai balti. Plaukai taip pat ima plonėti, ypač tai pasireiškia vyrams. Su amžiumi plaukų folikulai mažėja, dėl to ir plaukai išauga plonesni, ne tokie tankūs. Galvos oda išskiria mažiau riebalų, taigi plaukai sausėja, jų galiukai ima šakotis. Taip pat sulėtėja plaukų augimas.
Ar galima sustabdyti plaukų senėjimą?
Žinoma, senėjimo proceso sustabdyti neįmanoma. Tačiau pristabdyti ar sulėtinti senėjimo požymių atsiradimą tikrai įmanoma. Gydytojos teigimu, visų pirma, sveikus ir gyvybingus plaukus padės išlaikyti tinkama mityba. Įsitinkite, kad su maistu gaunate visų reikalingų vitaminų ir mineralų. Jei tai padaryti sudėtinga, verta pasvarstyti apie maisto papildų vartojimą. Papildų sudėtyje ieškokite keratino, biotino, cinko, vario – tai plaukams svarbūs elementai. Keratinas yra pagrindinė sudedamoji plaukų ir nagų dalis, taigi kokybiški keratino papildai gali padėti stiprinti plaukus ir nagus. Renkantis maisto papildus, svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį, kad keratinas būtų biologiškai aktyvus, gerai įsisavinamas. Pavyzdžiui, toks yra švedų gamintojo maisto papildas HÅRKONTROLL papildytas patentuota keratino forma Cynatine® HNS. Klinikiniai tyrimai rodo, kad šis maisto papildas padeda stiprinti plaukus, paskatina jų augimą, atkuria ir atstato plauko struktūrą.
Gydytojos Renatos Kliunkienės rekomendacijomis svarbu prisiminti, kad plaukų senėjimą padės atitolinti ir tinkama jų priežiūra – kruopščiai rinkitės kosmetikos priemones, skaitykite jų sudėtį; palepinkite plaukus kaukėmis. Plaukų augimą padės paskatinti specialus serumas HÅRKONTROLL jį patariama naudoti norint sustabdyti plaukų slinkimą, siekiant sustiprinti plaukus.
Galite išbandyti galvos odos procedūras, tokias kaip mezoterapija, PRP ar lazerių terapija – jos atliekamos dermatologijos klinikose.
Jei plaukai ima slinkti labai smarkiai ar jų būklė kelia nerimą, kreipkitės į gydytoją dermatologą ar trichologą. Jis atliks reikalingus tyrimus ir skirs gydymą.