Plaukų žilimas: ar galima sustabdyti šį procesą?

Plaukų žilimas: ar galima sustabdyti šį procesą?

Žili plaukai – natūrali senėjimo proceso dalis. Nors neretai žili plaukai siejami su išmintimi ir gyvenimiška patirtimi, ne visiems norisi puikuotis sidabro gijomis plaukuose, ypač jei pražilsta gan jauno amžiaus. Taigi, dėl ko ima žilti plaukai ir ar galima šį procesą pristabdyti? Pirmiausia, svarbu žinoti, dėl ko plaukai praranda savo spalvą. Plačiau apie plaukų žilimą pasakoja BellaDerma klinikos gydytoja – dermatovenerologė Ramunė Petrosian.

Plaukų žilimo priežastys

Plaukams spalvą suteikia pigmentas melaninas, kurį gamina plaukų folikuluose esančios ląstelės – melanocitai. Su amžiumi melanocitai tampa mažiau aktyvūs ir gamina mažiau pigmento. Dėl to natūraliai plaukai netenka savo originalios spalvos: tampa pilki, sidabro spalvos arba visai balti. Pilki ar sidabriniai plaukai paprastai būna sumažėjusios melanino gamybos rezultatas, o balti plaukai reiškia, kad melaninas išvis nebegaminamas – paaiškina gydytoja.

Kokio amžiaus sulaukę žmonės pradeda žilti? Sunku pasakyti, kadangi tai labai individualu. Plaukai, kaip ir oda, pradeda senti vos sulaukus trisdešimties metų. Nustatyta, kad 74% žmonių, kurių amžius 45-65 metai, turi žilų plaukų. Visų pirma, žilų plaukų atsiradimą nulemia genetika. Kiti svarbūs veiksniai – gyvenimo būdas ir aplinkos poveikis. Rūkymas, nevisavertė mityba, patiriamas stresas, oro užterštumas, intensyvi saulė, naudojamos plaukų priežiūros priemonės – visa tai prisideda prie plaukų senėjimo, bendrų kūno pokyčių.

Nors žili plaukai, kaip ir raukšlės, yra neišvengiamas senėjimo požymis, kai kurie žmonės ima žilti gerokai anksčiau nei kiti. Ankstyvą žilimą gali sukelti hormonų pokyčiai, patiriamas didelis stresas, arba tai gali būti nulemta genetiškai. Jei jūsų tėvai, seneliai anksti pražilo, tikėtina, kad taip nutiks ir jums – polinkis anksti pražilti yra paveldimas. Jei ankstyvą plaukų žilimą sukėlė kiti faktoriai, pavyzdžiui, stresas, žilimo procesą galima pristabdyti eliminavus šį faktorių, tai yra, išsisprendus stresinei situacijai plaukai gali atgauti buvusią spalvą.

Kaip išsaugoti plaukų spalvą?

Plaukų spalvą ir jaunystę padės išsaugoti tinkama jų priežiūra. Saugokite plaukus ir galvos odą nuo aplinkos poveikio: vasarą pridenkite nuo saulės, o žiemą nepamirškite šiltos kepurės. Atidžiai rinkitės plaukų priežiūros priemones, skaitykite jų sudėtis, venkite sulfatų. Jei dažote plaukus, nesirinkite agresyvių cheminių dažų. Nepamirškite tinkamai drėkinti – gerkite pakankamai vandens, o plaukus palepinkite drėkinančia plaukų kauke.

Labai svarbu ir pilnavertė mityba. Įvertinkite, ar su maistu gaunate pakankamai antioksidantų, vitaminų ir mineralų. Plaukams svarbūs elementai – tai vitaminas B12, biotinas ir varis. Jei negaunate jų su maistu, verta pasvarstyti apie maisto papildų vartojimų.

Gydytoja – dermatovenerologė Ramunė Petrosian pataria, jog „yra ir specialus maisto papildas žilų plaukų prevencijai – švedų gamintojo Hårkontroll produktas „Grey Hair“.“ Šio papildo sudėtyje yra Melatine® – tai patentuota keratino ir melanino forma, kuri itin gerai įsisavinama. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad Melatine® stabdo žilų plaukų atsiradimą ir padeda atkurti natūralią spalvą, taip pat stiprina plaukus ir skatina jų augimą, gali padėti sustabdyti plaukų slinkimą. Maisto papildų sudėtyje taip pat yra biotino, kuris padeda palaikyti normalią odos ir plaukų būklę, bei vario, kuris padeda palaikyti normalią plaukų ir odos pigmentaciją.

Gydytoja patikina, jog nors plaukų spalvos praradimas – negrįžtamas procesas, daugumą amžiaus nulemtų kūno pokyčių galima pristabdyti keičiant gyvenimo būdą: pasirinkus sveikesnę mitybą, ir atsisakius žalingų įpročių, senėjimo procesas lėtėja. Atlikus tam tikrus tyrimus – tiek plaukų būklės ištyrimą, tiek bendrus kraujo tyrimus, galima nustatyti pakitimus organizme, mikroelementų disbalansą. Išsiaiškinus, ko organizmui trūksta, kokių mikroelementų stokojama, tiksliausiai parenkami maisto papildai. Tai gali padėti pristabdyti ar atitolinti plaukų senėjimo, žilimo procesus.

Pirkinių krepšelis