Visi esame girdėję apie būklę, kai itin smarkiai slenka plaukai. Plaukų slinkimas, arba alopecija – tai plaukų netekimas, kuris dažniausiai paveikia galvos plaukuotumą. Įprasta manyti, kad tokia būklė pasireiškia suaugusiems vyrams ir moterims, tačiau plaukai gali nuslinkti ir vaikams. Gydytoja dermatovenerologė, trichologė Renata Kliunkienė paaiškina, dėl ko taip atsitinka, kaip atpažinti simptomus ir kaip galima padėti vaikams.
Taigi, kas ta alopecija?
Viena dažniausių alopecijos rūšių yra androgeninė alopecija. Tai genetiškai nulemtas plaukų slinkimas. Būtent androgeninė alopecija yra dažniausia vyrų plikimo priežastis, galinti pasireikšti jau nuo 15 metų. Dar viena dažna alopecija – tai stresinių veiksnių sukeliamas telogeninis plaukų slinkimas. Ši būklė paprastai praeina ir praėjus stresiniam įvykiui. O židininė alopecija – tai autoimuninė būklė, sukelianti plaukų slinkimą ir pasireiškianti lokalizuotu plaukų netekimu skalpo dalyje. Šia liga serga ir vaikai.
Kaip atpažinti vaikų alopeciją
Simptomai priklauso nuo ligos atsiradimo priežasties. Bendrai reikėtų stebėti, ar ant galvos neatsirado išplikusių plotų, ar nepasireiškia skalpo niežulys ir paraudimas, plaukų plonėjimas, išretėjimas, ypač jei plaukai iškrenta mažais židinukais. Židininė alopecija pasireiškia lokaliu išplikimu, paliekant apvalius odos lopus, dažniausiai galvos srityje. Tačiau būna pažeidžiami ir antakiai, blakstienos, barzda, plaukai kitose kūno srityse. Pastebėjus šiuos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją.
Kaip gydytojai nustato šią ligą?
Visų pirma diagnozuojama remiantis klinikiniu vaizdu, vėliau atliekami papildomi tyrimai: ištyrimas dermatoskopu, odos biopsija. Ankstyva diagnozė gali nulemti ligos eigą ir gydymo efektyvumą.
Ar gydymas efektyvus? Kokie gydymo metodai taikomi?
Gydytoja Renata Kliunkienė išskiria, jog gydant alopeciją, praktikoje skiriami hormoniniai tepami vaistai arba geriami hormoniniai vaistai, priklausomai nuo ligos išplitimo. Taip pat taikoma lokali imunoterapija, skiriami injekciniai preparatai.
Efektyvus gali būti ir galvos masažas. Masažuodami suaktyviname skalpo kraujotaką, plaukai gauna daugiau jiems reikalingų medžiagų, tai paskatina augimą, o plaukai auga stipresni ir sveikesni. Masažui galima naudoti ir papildomą priemonę, pavyzdžiui, Hårkontroll plaukų augimą skatinantį serumą. Ši priemonė stimuliuoja plaukų folikulus, paskatina augimą, padeda plaukui sustiprėti ir užtikrina gerą drėkinimą. Sudėtyje esantis RootPrepTM tai – kliniškai patvirtintas RedensylTM ir CapilmaxTM kompleksų derinys, kurį sudaro maumedžio, žaliosios arbatos, 11 aminorūgščių, mėlynžiedės liucernos, geltonžiedžio barkūno, rozmarino bei apynių ekstraktai. Šį serumą galima naudoti kasdien, tinka ir vaikams. Visi šie metodai padeda plaukams greičiau augti.
Ar plaukai kada nors atauga?
Jei plaukų folikulai nėra sunaikinami, plaukai neretu atveju atauga. Paprastai gydymas būna gana efektyvus. Jei išplikimas pasireiškia keliuose židiniuose, prognozės yra geros. Jei išplinka visas skalpas ar didelė jo dalis, prognozės, deja, prastesnės.
Vaikų alopecija – sudėtinga būklė, ypač psichologiškai. Nors liga dažnai suvaldoma, su ja susigyventi nėra lengva. Vaikus ir jų tėvus konsultuoja psichologai, užsienio šalyse veikia paramos grupės, taip pat kitų šalių praktikoje yra kompensuojami perukai, plaukų aksesuarai.